Şuşa şəhərində Türk Dünyası Sığorta Birliyinin birinci Assambleyası keçirilib.
Assambleya Azərbaycan Mərkəzi Bankının strateji dəstəyi, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının təşkilatçılığı və Türk Dövlətləri Təşkilatının iştirakı ilə baş tutub. Assambleyada Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədrinin birinci müavini Əliyar Məmmədyarov, Milli Məclisin deputatı Naqif Həmzəyev, Türk Dövlətləri Təşkilatının rəsmisi Fərid Məmmədov, habelə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan və Şimali Kipr Türk Respublikasının maliyyə requlyatorları və sığorta assosiasiyalarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Assambleya çərçivəsində Türk Dünyası Sığorta Birliyinin Türk Dövlətləri Təşkilatının məqsəd və prinsiplərinə əsaslanaraq yenidən formalaşdırılmasına dair “Proklamasiya sənədi” imzalanıb. Bununla da Birliyə 5 təsisçi üzvdən əlavə 3 ölkənin (Macarıstan, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Respublikası) sığorta assosiasiyaları da müşahidəçi qismində daxil olublar.
Assambleyada “Türk dünyası sığorta sənayesində requlyativ yanaşmalar” və “Türk Dünyası Sığorta Birliyi: qarşıda duran hədəflər və perspektivlər” adlı iki panel üzrə sektor əhəmiyyətli aktual mövzular ətrafında geniş müzakirə aparılıb.
Tədbirin sonunda Türk Dünyası Sığorta Birliyinin 2026-cı ildə nəzərdə tutulan assambleyasının keçiriləcəyi ölkə də bəlli olub. Birlik üzvlərinin yekdil qərarı ilə Türk Dünyası Sığorta Birliyinin növbəti assambleyası 2026-cı ildə Türkiyədə keçiriləcək.

The Assembly took place with the strategic support of the Central Bank of Azerbaijan, the organization of the Azerbaijan Insurers Association, and the participation of the Organization of Turkic States (OTS). The Assembly was attended by Aliyar Mammadov, First Deputy Chairman of the Central Bank of Azerbaijan, Nagif Hamzayev, Member of the National Assembly (Milli Məclis), Farid Mammadov, an official of the Organization of Turkic States, as well as representatives of financial regulators and insurance associations from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Türkiye, Uzbekistan, and the Turkish Republic of Northern Cyprus.
Within the framework of the Assembly, a "Proclamation Document" on the reformation of the Turkic World Insurance Union, based on the goals and principles of the Organization of Turkic States, was signed. Consequently, in addition to the 5 founding members, the insurance associations of 3 more countries (Hungary, Turkmenistan, and the Turkish Republic of Northern Cyprus) were included in the Union as observers.
At the Assembly, extensive discussions were held on current topics of sectoral importance across two panels: "Regulatory Approaches in the Turkic World Insurance Industry" and "Turkic World Insurance Union: Goals and Prospects Ahead."
At the end of the event, the host country for the next assembly of the Turkic World Insurance Union, planned for 2026, was also announced. By the unanimous decision of the Union members, the next assembly of the Turkic World Insurance Union will be held in Türkiye in 2026.
It should be noted that the Turkic World Insurance Union was established on May 24, 2022, at the International Insurance Summit in Istanbul, Türkiye, with the membership of the insurance associations of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Türkiye, and Uzbekistan.