Şuşa şəhərində Türk Dünyası Sığorta Birliyinin birinci Assambleyası keçirilib.
Assambleya Azərbaycan Mərkəzi Bankının strateji dəstəyi, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının təşkilatçılığı və Türk Dövlətləri Təşkilatının iştirakı ilə baş tutub. Assambleyada Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədrinin birinci müavini Əliyar Məmmədyarov, Milli Məclisin deputatı Naqif Həmzəyev, Türk Dövlətləri Təşkilatının rəsmisi Fərid Məmmədov, habelə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan və Şimali Kipr Türk Respublikasının maliyyə requlyatorları və sığorta assosiasiyalarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Assambleya çərçivəsində Türk Dünyası Sığorta Birliyinin Türk Dövlətləri Təşkilatının məqsəd və prinsiplərinə əsaslanaraq yenidən formalaşdırılmasına dair “Proklamasiya sənədi” imzalanıb. Bununla da Birliyə 5 təsisçi üzvdən əlavə 3 ölkənin (Macarıstan, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Respublikası) sığorta assosiasiyaları da müşahidəçi qismində daxil olublar.
Assambleyada “Türk dünyası sığorta sənayesində requlyativ yanaşmalar” və “Türk Dünyası Sığorta Birliyi: qarşıda duran hədəflər və perspektivlər” adlı iki panel üzrə sektor əhəmiyyətli aktual mövzular ətrafında geniş müzakirə aparılıb.
Tədbirin sonunda Türk Dünyası Sığorta Birliyinin 2026-cı ildə nəzərdə tutulan assambleyasının keçiriləcəyi ölkə də bəlli olub. Birlik üzvlərinin yekdil qərarı ilə Türk Dünyası Sığorta Birliyinin növbəti assambleyası 2026-cı ildə Türkiyədə keçiriləcək.

Ассамблея прошла при стратегической поддержке Центрального банка Азербайджана, организации Ассоциации страховщиков Азербайджана и участии Организации тюркских государств (ОТГ). В Ассамблее приняли участие первый заместитель председателя Центрального банка Азербайджана Алияр Мамедов, депутат Милли Меджлиса Нагиф Гамзаев, официальный представитель Организации тюркских государств Фарид Мамедов, а также представители финансовых регуляторов и страховых ассоциаций Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Узбекистана и Турецкой Республики Северного Кипра.
В рамках Ассамблеи был подписан «Прокламационный документ» о реформировании Страхового Союза Тюркского Мира на основе целей и принципов Организации тюркских государств. Таким образом, помимо 5 стран-учредителей, страховые ассоциации еще 3 стран (Венгрии, Туркменистана и Турецкой Республики Северного Кипра) вошли в Союз в качестве наблюдателей.
На Ассамблее состоялось широкое обсуждение актуальных тем, имеющих секторальное значение, в рамках двух панелей: «Регулятивные подходы в страховой индустрии тюркского мира» и «Страховой Союз Тюркского Мира: предстоящие цели и перспективы».
В завершение мероприятия была названа страна проведения следующей ассамблеи Страхового Союза Тюркского Мира, запланированной на 2026 год. Единогласным решением членов Союза следующая ассамблея Страхового Союза Тюркского Мира состоится в Турции в 2026 году.
Напомним, что Страховой Союз Тюркского Мира был учрежден 24 мая 2022 года на Международном страховом саммите в Стамбуле, Турция, при участии страховых ассоциаций Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции и Узбекистана.